Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου

Τα Mουσικά Σχολεία  είναι  Γυμνάσια και Γενικά Λύκεια με επιπλέον προγράμματα μουσικών σπουδών.

Τα Μουσικά Σχολεία  υπάρχουν ως δημόσια ελληνικά σχολεία εδώ και 22 χρόνια. Το Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου είναι ένα από τα δύο πρώτα που ιδρύθηκαν. Αυτό αποδεικνύει, σίγουρα, το ενδιαφέρον των ζακυνθινών πολιτών για την Αισθητική Αγωγή αλλά και το ότι στο μικρό αυτό πληθυσμιακά νησί υπήρχε από παράδοση το ανθρώπινο δυναμικό για να επανδρώσει ένα τέτοιο Σχολείο, πολίτες που πραγματοποίησαν  ανώτερες μουσικές σπουδές και σήμερα απαρτίζουν την ομάδα των καθηγητών μουσικής στις διάφορες ειδικότητες.

-Παιδαγωγικές παροχές και προετοιμασία για όλες τις Ανώτατες σχολές

Οι μαθητές των Μουσικών Σχολείων έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα και δυνατότητες με τους μαθητές των άλλων Σχολείων. Μπορούν να επιλέξουν οποιαδήποτε κατεύθυνση σπουδών και να δώσουν σε οποιαδήποτε Ανώτατη Σχολή.

Πλεονεκτήματα των Μουσικών Σχολείων

Έχουν, όμως, επιπλέον πλεονεκτήματα όπως  οι μουσικές σπουδές που περιλαμβάνουν:  εκμάθηση τριών μουσικών οργάνων, δύο υποχρεωτικών, μαντολίνου και πιάνου, και ενός επιλογής, σε ιδιαίτερο ατομικό μάθημα. Το όργανο επιλογής μπορεί να είναι ένα όργανο της κλασικής ορχήστρας όπως το βιολί, η τρομπέτα, το φλάουτο κλπ ή η κλασική και ηλεκτρική κιθάρα, το σαξόφωνο, το ακορντεόν, το τρίχορδο μπουζούκι κλπ.

Εκτός από τα ατομικά μαθήματα αυτό που κάνει ιδιαίτερα τα Μουσικά Σχολεία είναι τα ομαδικά μαθήματα μουσικής πράξης, τα  Μουσικά Σύνολα, οι χορωδίες,  και η εκκλησιαστική μουσική.

Στο Μουσικό Σχολείου Ζακύνθου  οι καθηγητές έχουν δεχτεί να βοηθούν τους μαθητές που επιθυμούν, με ενισχυτικά μαθήματα που πραγματοποιούνται το Σάββατο ή κάποια καθημερινά απογεύματα. Από την επόμενη χρονιά τα φροντιστηριακά μαθήματα θα αποτελέσουν στόχο προτεραιότητας για το Σχολείο μας.

Ένα ακόμη  πλεονέκτημα των Μουσικών Σχολείων είναι η μεταφορά των μαθητών με λεωφορεία ή ταξί όπου χρειάζεται, όπως ορίζεται από τον νόμο. Επίσης, ισχύει  αυξημένο όριο   απουσιών λόγω των μουσικών μαθημάτων.

Υποχρεώσεις μαθητών

Υπάρχουν, όμως, και αυστηρές υποχρεώσεις για τους μαθητές, οι οποίοι αν θέλουν να παραμείνουν στο Μουσικό Σχολείο πρέπει να έχουν σε όλα τα μουσικά μαθήματα πάνω από τη βάση. Αν κάποιος μαθητής αποτύχει σε κάποιο μουσικό μάθημα, δεν χάνει την χρονιά του, αλλά συνεχίζει σε άλλο Σχολείο. Στο Μουσικό Σχολείο δεν επιτρέπονται διετείς μαθητές.

Στο Μουσικό Σχολείο οι μαθητές εισάγονται στην πρώτη τάξη με εξετάσεις μουσικών δεξιοτήτων που οργανώνει η περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης, μπορούν όμως να εισαχθούν και μαθητές στη Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου καθώς και στην Α΄ Λυκείου, μετά από εξετάσεις στα βασικά μουσικά μαθήματα.

Πολιτισμός και τουρισμός- πολιτισμική ταυτότητα και παγκόσμια μουσική

Αν οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων για την εισαγωγή τους σε μουσικά τμήματα των Πανεπιστημίων, στα Μουσικά Σχολεία αποκτούν μουσικές δεξιότητες που τους επιτρέπουν να ασχοληθούν με τη μουσική πράξη και δράση, να γνωριστούν μεταξύ τους και να συνεργαστούν στο πλαίσιο των καλλιτεχνικών δραστηριοτήτων του νησιού και όχι μόνο, να αποκτήσουν επαγγελματική εμπειρία και να ενισχύσουν τον τοπικό μουσικό πολιτισμό, στοιχείο πολύ απαραίτητο για την οικονομική ανάπτυξη ενός τόπου. Ακόμη κι αν δεν ασχοληθούν επαγγελματικά με τη μουσική, μέσα από τη γνωριμία με την παγκόσμια μουσική δημιουργία θα αποκτήσουν μουσική εμπειρία και γνώση , θα καλλιεργήσουν την εσωτερική τους τάση, που διαθέτουν όλα τα παιδιά, για συναισθηματική νοημοσύνη και αισθητική ολοκλήρωση.

Το ΄Νέο Σχολείο΄ μπορεί να είναι μόνο Αισθητικής Παιδείας και τα σχολεία Αισθητικής παιδείας είναι τα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία.

Με την Αισθητική Παιδεία, την επαφή και ενασχόληση με τις Καλές Τέχνες, ο κάθε άνθρωπος αποκτά χαρακτήρα και ο χαρακτήρας δημιουργεί σιγουριά, υπευθυνότητα, αυτοπεποίθηση, δηλαδή ολοκληρωμένη  προσωπικότητα.