Δραστηριότητες 2011-2012

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2011-2012

ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΣ

• Επίσκεψη στο Μεσολόγγι, με αφορμή τα εγκαίνια της νέας ακτοπλοϊκής σύνδεσης με την Ζάκυνθο. Συναυλία της παραδοσιακής ορχήστρας κ.Σταμίρη & χορωδίας κ.Κλάδη και αδελφοποίηση με το 1ο Γυμνάσιο της Ι.Π.Μεσολογγίου.

• Σχολική εορτή για την Εθνική Επέτειο.

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

• Τριήμερο ενδοσχολικών ακροάσεων των μαθητών του σχολείου, στο ατομικό όργανο επιλογής τους, στην αίθουσα εκδηλώσεων.

• Σχολική εκδήλωση για το Πολυτεχνείο.

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

• Παρουσίαση της ζωής του J.S.Bach απο τον κ.Γράψα και εκτέλεση πιανιστικών έργων απο τον κ.Σεμιτέκολο.

• Βραδυνή Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση των μουσικών συνόλων του σχολείου, ανοιχτή στο κοινό, παρουσία των τοπικών αρχών.

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

• Τριήμερο ενδοσχολικών ακροάσεων των μαθητών του σχολείου, στο ατομικό όργανο επιλογής τους.
  • Ακροάσεις όλων των μαθητών του σχολείου στο πιάνο.
  • Διάλεξη για τις 9 Συμφωνίες του Μπετόβεν απο τον Κ. Γαϊτάνο.
  • Επισκέψεις και μικρές συναυλίες των μουσικών συνόλων του σχολείου, στα δημοτικά σχολεία του νησιού. Διαβάστε ΕΔΩ το άρθρο για την επίσκεψή μας στο 1ο δημοτικό σχολείο Ρίζας.

ΜΑΡΤΙΟΣ

• "Το προτρέτο μιας μεγαλοφυίας" Παρουσίαση ? συναυλία έργων του W.A.Mozart απο τους πιανίστες Παυγέλου Παναγιώτα & Dick Swan.

• Ενδοσχολικές ακροάσεις μαθητών του σχολείου στο ατομικό όργανο επιλογής και σε μικρά οργανικά σύνολα.

• Το σχολείο μας οργανώνει Μουσικό Φεστιβάλ με θέμα: "Δημοτικό - Γυμνάσιο / Λύκειο Μουσικό : Μια διαδρομή με γέφυρα τη μουσική"                                   με σκοπό την καλλιτεχνική έκφραση των μαθητών 5ης & 6ης τάξης των Δημοτικών σχολείων του νησιού, την γνωριμία με τους μαθητές μας,                     την ενημέρωσή τους για το Μουσικό Σχολείο και την ξενάγηση στους χώρους του.

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

• Επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου Βόλου, γνωριμία με τους μαθητές, κοινή συναυλία των συνόλων των δύο σχολείων και παρουσίαση πολιτιστικού προγράμματος.

• Σεμινάριο διδασκαλίας χορωδίας για τους καθηγητές του σχολείου.
  • Ομιλία απο τον κ.Γράψα Νίκο:         "Η επίδραση της Αραβικής στην Ισπανική Μουσική" Εκτέλεση έργων για κιθάρα απο τον κ.Μαυρομάτη Σπύρο, καθώς και διασκευή με την συνοδεία του κ.Γράψα - αραβικό ούτι.

ΜΑΪΟΣ

• Ανοιχτό μάθημα βιολιού και συναυλία της κ. Μπραχιμλάρη και 2 καθηγητών του Πανεπιστημίου Τιράνων.

• Ετήσια εκδήλωση των Μουσικών Συνόλων του Σχολείου.

ΛΟΙΠΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

• Στο σχολείο λειτουργούν απογευματινά τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας φιλολογικών μαθημάτων για όλο το Γυμνάσιο.

• Το σχολείο λειτουργεί κάθε Σάββατο, τις πρωϊνές ώρες, με πρωτοβουλία όλων των καθηγητών  μουσικής  , ώστε να  μελετούν τα παιδιά που δεν έχουν όργανο στο σπίτι τους.

• Κάθε Τρίτη απόγευμα , λειτουργεί "Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής", με εθελοντές μαθητές του σχολείου και τους καθηγητές Κοντογιάννη Κώστα - Μαυρομάτη Σπύρο.